
prof. dr. sc. Ljubomir MAJDANDŽIĆ
Hrvatska stručna udruga za Sunčevu energiju, Zagreb, Hrvatska
Renewable South 2025.:
STANJE I PERSPEKTIVE SUNČANIH ELEKTRANA U EUROPSKOJ UNIJI S OSVRTOM NA HRVATSKU I BOSNU I HERCEGOVINU
Posljednji podaci organizacije SolarPower Europe pokazuju sve veći udio Sunčeve energije u pokrivanju potreba za električnom energijom širom Europe. Na žalost, iako zemlje Jugoistočne Europe imaju goleme potencijale za iskorištavanje Sunčeve energije, statistički podaci pokazuju značajno zaostajanje za zemljama Europske unije i to ne samo za onima iz razvijene, Zapadne Europe. Takvo stanje u narednim se godinama može i mora promijeniti!
Životopis
Završio je dva poslijediplomska studija: 1999. godine na Fakultetu strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu i 2001. na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a 2001. - 2003. pripremao je doktorat na Institutu Fraunhofer za solarne energetske sustave u Freiburgu u Breisgauu (Njemačka), da bi 2004. doktorirao na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. U Njemačkoj je živio i radio 15 godina, a zatim je, između ostaloga, bio i vršitelj dužnosti direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i suradnik Međunarodnog centra za održivi razvoj energetike, voda i okoliša (SDEWES Centre). Danas je i poduzetnik koji se bavi projektiranjem i ugradnjom solarnih sustava (ima više od 200 izvedenih projekata) i prvi je u Hrvatskoj napravio energetski gotovo neovisnu kuću u kojoj živi šesteročlana obitelj i priključio je na elektroenergetski sustav, a i vanjski je suradnik Fakulteta elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Autor je 74 znanstvena i stručna rada iz područja energetike, obnovljivih izvora i održivog razvoja u zemlji i inozemstvu i dvije knjige 'Obnovljivi izvori energije - Energetske tehnologije koje će obilježiti 21. stoljeće' i 'Solarni sustavi - Teorijske osnove, projektiranje, ugradnja i primjeri izvedenih projekata pretvorbe energije Sunčevog zračenja u električnu, toplinsku i energiju hlađenja', a održao je i više od 250 pozvanih predavanja i radionica iz područja energetike, obnovljivih izvora, energetske učinkovitosti, zaštite okoliša i klimatskih promjena. Redoviti je član Znanstvenog vijeća za naftno-plinsko gospodarstvo i energetiku Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), utemeljitelj je i 10 godina je bio predsjednik Hrvatske stručne udruge za Sunčevu energiju (HSUSE) i član je mnogih drugih domaćih i međunarodnih udruga za energetiku i zaštitu okoliša. Dobitnik je priznanja (nekadašnjeg) Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja u području industrije i energetike za 2000. godinu prigodom Svjetskog dana zaštite okoliša, nagrade 'Hrvoje Požar' za 2004. za područje unaprjeđenja kvalitete okoliša, vezano uz energetske objekte i nagrade 'Roger Léron' Europskog saveza agencija i regija za energiju i okoliš (FEDARENE) za 2017. za doprinos održivom korištenju energije na regionalnoj i lokalnoj razini u Europskoj uniji. Služi se njemačkim i engleskim jezikom. Oženjen je i otac četvero djece.
Ovogodišnje izlaganje:
POREDBENA ISKUSTVA U REGULACIJI TEHNOLOGIJE POLUSAMOVOZEĆIH SUSTAVA U MOTORNIM VOZILIMA
Valja izložiti poredbeni modeli regulacije korištenja naprednih sustava za ispomoć u vožnji motornih vozila te sustava za automatiziranu vožnju motornih vozila. Naglasak je pri tome na američkim i europskim iskustvima u vezi uvođenja i primjene tehnologije na trećoj i četvrtoj razini autonomije (SAE klasifikacija).
Pogledajte ostale ovogodišnje predavače